Portal Bajo.pl poleca:


Zaloguj się
Login

Hasło
» Nie pamiętasz hasła?
» Załóż konto

 
Wszystko o Skype
Wypowiedz się na temat Skype na naszym forum -> Skype

Wymagania systemowe

Aby korzystać z oprogramowania Skype, komputer musi spełniać następujące wymogi systemowe.

Minimalne wymagania systemowe:
 • system operacyjny Windows 2000 lub XP
 • procesor 400 MHz
 • 128 MB RAM
 • 15 MB wolnego miejsca na twardym dysku
 • karta dźwiękowa, głośniki i mikrofon
 • łącze internetowe (typu dial-up: modem o minimalnej przepustowości 33,6 Kbps lub szybkie łącze: kablowe, DSL, itp.)

Jeśli jednak chcesz korzystać z wszystkich zaawansowanych funkcji Skype oraz z najwyższej jakości dźwięku podczas połączeń, zalecamy następującą konfigurację.

Zalecane wymagania systemowe:
 • system operacyjny Windows 2000 lub XP
 • Procesor 1 GHz
 • 256 MB RAM
 • 30 MB wolnego miejsca na twardym dysku
 • Karta dźwiękowa typu pełny duplex (większość kart wyprodukowanych po 1998 r), słuchawki
 • Połączenie internetowe za pośrednictwem kabla, DSL lub inne szybkie łącze

Pobieranie Skype

Oprogramowanie Skype można pobrać bezpłatnie i w każdej chwili można stąd najnowszą wersję. Jeśli w trakcie korzystania ze Skype pojawią się jakiekolwiek problemy, sprawdź najpierw, czy używasz najnowszej wersji oprogramowania.

Aby pobrać Skype do swojego komputera, wystarczy kliknąć na łącze pobierania. Zapisz instalowany plik na swoim komputerze. Zapamiętaj gdzie zapisałeś plik (stosownym miejscem może być pulpit).

Instalacja

Po całkowitym pobraniu pliku, otwórz folder zawierający pobrany plik.

Podwójnie kliknij na świeżo pobrany plik instalacyjny, aby zainicjować instalowanie Skype w twoim komputerze.

Po rozpoczęciu instalacji wyświetlona zostanie prośba o zapoznanie się i przyjęcie warunków Umowy licencyjnej użytkownika przed zainstalowaniem oprogramowania.

Po zapoznaniu się ze zrozumieniem z podanymi warunkami umowy, kliknij "Akceptuj", a następnie zastosuj się do instrukcji wyświetlanych na ekranie, aby wybrać właściwą lokalizację oraz inne dostępne opcje dla instalowanego oprogramowania Skype. Większość użytkowników prawdopodobnie przyjmie wybór domyślnej lokalizacji i opcji.

Jeśli sobie tego życzysz, możesz zgodzić się na automatyczne uruchamianie Skype każdorazowo po włączeniu Windows Kiedy Skype będzie stale funkcjonował, łatwiej będzie innym użytkownikom znaleźć cię w sieci (online). Możesz w każdej chwili zmienić te ustawienia dla oprogramowania Skype, wybierając menu "plik" , a następnie "opcje".

Uruchomienie Skype po raz pierwszy

Kiedy po raz pierwszy uruchomisz Skype, zostaniesz poproszony o wybór nazwy użytkownika Skype i hasła. Wpisanie nazwy użytkownika Skype i hasła to warunek, bez którego nie można zacząć korzystać ze Skype. Możesz wybrać dowolną nazwę, o ile będzie się ona składać z co najmniej 6 znaków. Jeśli ktoś już wcześniej wybrał tę nazwę, będziesz musiał znaleźć inną..

Informacje w profilu osobistym

Po wybraniu nazwy użytkownika Skype i hasła, będziesz poproszony o podanie informacji do osobistego profilu. Wpisanie informacji do osobistego profilu jest nieobowiązkowe, ale jeśli zdecydujesz się udostępnić swój profil innym użytkownikom Skype, będą oni mogli stosować funkcję wyszukiwania cię przy pomocy tych informacji. INFORMACJE ZAWARTE W OSOBISTYM PROFILU NIE SĄ PRZECHOWYWANE PRZEZ NAS. SĄ ONE UDOSTĘPNIANE INNYM UŻYTKOWNIKOM SKYPE W SIECI. Więcej informacji można znaleźć w zasadach ochrony danych osobowych . Jeśli uznasz, że nie chcesz podawać informacji do osobistego profilu, lub jeśli będziesz chciał coś w nim zmienić, możesz znaleźć swój Profil użytkownika w menu Plik programu Skype.

Przewodnik uruchomienia Skype(for advanced users)

Jeśli jesteś zaawansowanym użytkownikiem albo używałeś już aplikacji Wiadomości błyskawicznych, możesz znać działanie wielu funkcji w Skype. Ten przewodnik wyjaśnia, w jaki sposób możesz od razu po zainstalowaniu oprogramowania Skype zacząć dzwonić do swoich znajomych. Pamiętaj, że twoi znajomi muszą również zainstalować i zarejestrować Skype zanim będą mogli zacząć z niego korzystać.

 • Uruchom Skype
 • Zaloguj się przy pomocy swojej nazwy użytkownika Skype i hasła. Tten etap następuje automatycznie, jeśli wybrałeś już nazwę użytkownika Skype i hasło i znajdujesz się sieci.
 • Kiedy po raz pierwszy uruchomisz Skype, twoja lista kontaktów będzie pusta. Aby odnaleźć kontakt i dodać go do swojej listy kontaktów, wybierz opcję Szukaj... w menu Narzędzia lub naciśnij przycisk Szukaj na pasku narzędziowym. Otworzy się okno wyszukiwania, gdzie możesz szukać znajomych według ich nazwisk lub innych informacji zamieszczonych przez nich w osobistym profilu.
 • Aby dodać znajomego do listy kontaktów, kliknij prawym przyciskiem na nazwę uzyskaną w rezultacie szukania i wybierz opcję "Dodaj do kontaktów".
 • Jest kilka sposobów, aby zadzwonić do osoby na liście kontaktów.
  • Kliknij prawym przyciskiem na nazwę użytkownika Skype znajdującą się na twojej liście kontaktów lub na rezultat wyszukiwania i wybierz "Zadzwoń".
  • Kliknij dwa razy na nazwę użytkownika Skype znajdującą się na twojej liście kontaktów lub na rezultat wyszukiwania.
  • Wybierz nazwę użytkownika Skype, a następnie kliknij przycisk "Zadzwoń" u dołu okna.
 • Kiedy ktoś do ciebie dzwoni, usłyszysz sygnał dzwonka telefonicznego i ikonka Skype znajdująca się w okienku systemowym zacznie świecić pulsacyjnie. Przejdź do aplikacji Skype (jeśli nie była ona przedtem widoczna) i zaznacz w zakładce przychodzącego połączenia, czy chcesz odebrać telefon czy nie.
 • Jeśli wybierzesz opcję odebrania telefonu, będziesz mógł prowadzić obustronną rozmowę, a czas jej trwania będzie wyświetlany.
 • Obaj rozmówcy mogą w dowolnej chwili zakończyć rozmowę, klikając przycisk zakończenia rozmowy na pasku rozmów lub na podręcznym pasku narzędziowym, jeśli jest widoczny.

Poprawa jakości dźwięku

Aby uzyskać najlepszą możliwą jakość odbioru, zalecamy co następuje:

 • Używaj słuchawek z wbudowanym mikrofonem. Słuchawki można kupić w sklepie z akcesoriami Skype lub w większości sklepów ze sprzętem komputerowym. Słuchawki znacznie polepszą jakość odbioru.
 • Powiedz znajomym, żeby również używali słuchawek. Zauważ, że na jakość dźwięku ma wpływ sprzęt używany przez obu rozmówców. Najlepszą metodą zapewnienia wysokiej jakości dźwięku jest użycie słuchawek przez obu rozmówców.
 • Jeśli nie masz słuchawek, możesz mimo to poprawić jakość dźwiękową, jeśli:
  • będziesz używać słuchawek zamiast głośników komputerowych
  • wypróbujesz ustawienie mikrofonu bliżej lub dalej od ust
  • będziesz używać zewnętrznego mikrofonu (większość laptopów jest wyposażonych w niskiej jakości mikrofony)
  • zaktualizujesz sterowniki kart dźwiękowych
 • Jeśli nie masz mikrofonu, możesz zastępczo używać do tego celu pary słuchawek, podłączając je do wejścia na mikrofon w karcie dźwiękowej.

Rozmowy konferencyjne

Aktualnie do rozmowy konferencyjnej prowadzonej za pośrednictwem Skype może uczestniczyć najwyżej 5 osób. Zainicjowanie rozmowy konferencyjnej jest proste i można to zrobić na kilka sposobów. Jeśli chcesz zadzwonić do kilku osób jednocześnie i rozpocząć rozmowę konferencyjną, musisz najpierw wybrać uczestników rozmowy ze swojej listy kontaktów, klikając na ich nazwy użytkownika przy wciśniętym klawiszu klawiatury Ctrl. Po wybraniu wszystkich uczestników kliknij na przycisk Konferencja na pasku narzędziowym. To wyświetli zakładkę Konferencja z nazwami użytkownika wszystkich wybranych przez ciebie uczestników, z którymi się łączysz. Jeśli wybrani uczestnicy odpowiedzą na twój telefon, zostaną dodani do rozmowy konferencyjnej.

Jeśli jesteś w trakcie rozmowy i chciałbyś dodać kolejnych uczestników do konferencji, możesz wybrać osobę, którą chcesz dodać z listy kontaktów i kliknąć na przycisk Konferencja na pasku narzędziowym LUB możesz po prostu kliknąć prawym przyciskiem na wybrany kontakt z listy kontaktów i wybrać opcję "Zaproś do konferencji".

Pamiętaj, że tylko gospodarz konferencji (osoba, która zainicjowała rozmowę konferencyjną) może dodać do niej kolejnych uczestników. Ponadto, ponieważ rozmowy konferencyjne w Skype są przeprowadzane z użyciem technologii Peer-to-Peer, istotne jest, aby gospodarz konferencji (osoba, która zainicjowała rozmowę konferencyjną) miał dobre połączenie z Internetem i dobrej klasy komputer. Jeśli planujesz połączenie z wieloma uczestnikami, powinieneś na gospodarza konferencji (osobę inicjującą połączenie) wybrać osobę z najlepszym połączeniem do Internetu.

Zakładki Skype

Skype jest podzielony na kilka zakładek, z których każda pełni szczególną funkcję. Zakładki Start, Kontakty i Lista rozmów są stale widoczne, zaś inne zakładki są udostępniane zależnie od potrzeby (na przykład, jeśli dzwonisz do kogoś lub ktoś dzwoni do ciebie). Aby otworzyć zakładkę, należy kliknąć na pasek tytułowy. Aby zamknąć zakładkę, kliknij prawym przyciskiem i wybierz "Zamknij zakładkę".

Zakładka Start
Zakładka Start pojawia się automatycznie po każdorazowym uruchomieniu Skype. Zakładka udostępnia w skrótowej formie istotne informacje, takie jak liczba znajomych obecnych w sieci i nieodebrane rozmowy.
Zakładka Kontakty
Zakładka Kontakty zawiera nazwy innych użytkowników Skype, którzy zostali dodani do listy twoich kontaktów. Ikonka obok nazwy użytkownika Skype pokazuje status online użytkownika. Możesz kliknąć prawym przyciskiem na wybraną nazwę użytkownika z listy kontaktów, aby wyświetlić menu opcji do komunikowania się z tym użytkownikiem. Aby wyszukać znajomych, wybierz opcję Szukaj z menu Narzędzia. Aby dodać znajomego do listy kontaktów, kliknij prawym przyciskiem na nazwę użytkownika Skype uzyskaną w rezultacie wyszukiwania i wybierz opcję "dodaj do listy znajomych".
Zakładka Lista rozmów
Zakładka Lista rozmów zawiera listę niedawno przeprowadzonych połączeń, w tym listę niedawnych rozmów. Lista rozmów pozwala wygodnie sprawdzić, z kim rozmawiałeś i kiedy. Możesz również użyć Listy rozmów jako przycisku "Wybierz ponownie numer", wybierając już przeprowadzoną rozmowę z listy i klikając prawym przyciskiem na "Zadzwoń" w celu uzyskania ponownego połączenia.
Zakładka aktywnego połączenia
Jeśli jesteś w trakcie rozmowy lub ktoś stara się połączyć z tobą, na ekranie Skype pojawi się nowa zakładka aktywnego połączenia. Jeoli ktoo dzwoni do ciebie, wyowietlana jest zak3adka aktywnego po31czenia z opcj1 przyjecia lub nieprzyjecia rozmowy przez nacioniecie odpowiedniego przycisku.

Kontakty i autoryzacje

Kontakty

Użytkownicy, których dodałeś do swojej listy kontaktów to twoje "Kontakty" lub "Znajomi". W zakładce Plik->Opcje->Prywatność można wybrać opcję pozwalającą na odbieranie połączeń i wiadomości wyłącznie od osób z twojej listy kontaktowej, a w zakładce Plik->Opcje->Powiadomienia o rozmowach i Powiadomienia o wiadomościach możesz skonfigurować różne poziomy powiadomień o nadchodzących połączeniach w zależności od tego, czy pochodzą od osób z twojej listy kontaktowej, czy też nie.

Autoryzowani użytkownicy

Skype chroni twoją prywatność, udostępniając informacje o twojej obecności w sieci (online) tylko tym użytkownikom, których upoważniłeś do odbioru tych informacji. Kiedy któryś z użytkowników doda cię do swojej listy kontaktów, na ekranie twojego komputera wyświetlone zostanie okno dialogowe zawierające Żądanie autoryzacji. Jeśli przyjmiesz żądanie, klikając "Akceptuj", udzieliłeś tym samym temu użytkownikowi swojej autoryzacji. Jeśli wybierzesz opcję "Odmów", użytkownik nie zostanie przez ciebie autoryzowany (zauważ, że informacja o twoim wyborze nie jest komunikowana zgłaszającemu żądanie użytkownikowi). Jeśli wybierzesz opcję "Zignoruj", żądanie pozostanie w zakładce "Sart" aż do chwili, kiedy będziesz gotów do podjęcia wyboru w jego sprawie. Zauważ, że w zakładce Plik->Opcje->Prywatność możesz przyjmować przychodzące rozmowy i wiadomości wyłącznie od osób, które autoryzowałeś.

Zablokowani użytkownicy

Zablokowany przez ciebie użytkownik nie będzie mógł się więcej z tobą komunikować (ani tym z nim). Dla zablokowanych przez ciebie użytkowników twój status będzie zawsze widoczny jako offline. Możesz edytować listę zablokowanych użytkowników w menu Narzędzia.Zarządzaj zablokowanymi użytkownikami (lub w menu Plik->Opcje->Ochrona prywatności->Zarządzaj zablokowanymi użytkownikami).

Status w sieci

Twój status w sieci jest uwidoczniony w programie Skype na pasku statusu (umieszczonym u dołu okna Skype). Możesz zmienić swój status sieciowy, klikając na ikonkę statusu lub wybierając opcję status z menu Plik.

Status użytkownika w sieci może przyjąć następujące formy:

 • Dostępny (online) – jest to domyślny status użytkownika zalogowanego w Skype.
 • Zaraz wracam – ten status pojawia się, jeśli jesteś zalogowany w Skype, ale przez jakiś czas nie używasz komputera.
 • Niedostępny – ten status pojawia się jeśli jesteś zalogowany w Skype ale nie używałeś komputera przez dłuższy okres czasu.
 • Nie przeszkadzać – możesz użyć tego statusu, aby zasygnalizować, że jesteś zajęty.
 • Niewidoczny – ten status pozwala korzystać ze Skype tak jak gdybyś był dostępny w sieci, ale dla innych twój status będzie widoczny jako nie podłączony.
 • Nieobecny (offline) – oznacza, że użytkownik nie jest w danej chwili zalogowany do Skype lub wybrał status niewidoczny albo nieobecny

Pole tekstowe szybkiego wybierania numerów

Ramka tekstowa u dołu głównego okna Skype umożliwia bezpośrednie połączenie się z innym użytkownikiem Skype przez wpisanie jego nazwy i naciśnięcie enter.

Rozmowa przez Skype

Jest kilka sposobów, aby zadzwonić do innego użytkownika Skype.

 • Wybierz pozycję z listy znajomych lub listy rozmów, kliknij prawym przyciskiem na nazwę znajomego (który jest również dostępny w tym momencie) i wybierz "Zadzwoń". Możesz też wybrać nazwę użytkownika Skype i nacisnąć przycisk Zadzwoń na podręcznym pasku narzędziowym.
 • Wpisz nazwę użytkownika Skype w ramce tekstowej naciśnij enter.
 • Podwójnie kliknij na nazwę użytkownika Skype.

Źródło: Skype.bajo.pl